Wykonanie chleba odbywa się w dwóch zasadniczych fazach. Pierwsza, to czynności związane z wykonaniem zakwasu oraz jego dojrzewaniem. Druga część pracy polega na wykonaniu właściwego ciasta na chleb, jego obróbce, rozrostowi i wypiekowi. Fazy te rozdziela czas fermentacji zakwasu, czyli podane poniżej 5-7 godzin.
Wykonanie zakwasu:
Z podanych składników wyrobić luźne ciasto, którego temperatura powinna wynosić 25-32oC. Zakwas odstawić do fermentacji, latem w temperaturze pokojowej, a jeśli jest chłodniej, zwłaszcza zimą odstawić w cieplejsze miejsce. Czas fermentacji uzależniony jest od temperatury kwasu oraz jakości zaczątku. Ilość zaczątku jest tak dobrana, aby fermentacja trwała około 7 godzin (np. przez noc). Łącznie uzyskamy około 1550g zakwasu, z czego 150g przeznaczymy na zaczątek, a 1400g na ciasto – receptura poniżej.
Jeśli nie jesteś pewien czy Twój zakwas odpowiednio wyrósł, to zapoznaj się z zakładką o zakwasie.
Wykonanie ciasta, rozrost i wypiek:
Przed wykonaniem ciasta należy odebrać z dojrzałego kwasu zaczątek (150g, z pozostałego zakwasu robimy ciasto). Zaczątek możemy użyć do postawienia następnego zakwasu, a jeśli nie planujemy kolejnego wypieku, schować do lodówki.
Zakwas (dojrzały): 1400g
Sól: 20 - 24g
Mąka żytnia jasna: 250g